Stromy

Orgován

Syringa_'Ogni_Donbassa'_02Ako dieťa sa človek učí rýchlo: keď v záhrade rozkvitne orgován, Deň matiek je tu. To je len jeden dôvod, prečo by sme mali tieto kvitnúce kry pestovať. Ich osobitá vôňa a farby sú nezameniteľné.

Opar vône – nič nevystihuje tento pojem lepšie ako ker orgovánu v plnom kvete. Šíri sa z neho omamná vôňa, ktorá zaplní celú záhradu. Dňom i nocou okoreňuje jarný vzduch a svojím estetickým prínosom dominuje májovej záhrade. Orgován je synonymum pre vôňu a farbu a pre jar vôbec. Hoci pominuteľnosť krásy kvetov nám požičiava, vôňu si uchováva len pre seba. Jeho vôňa sa nedá z kvetov extrahovať, ako by sme to mohli urobiť pri iných voňavých rastlinách. Môžeme ju „vychutnávať“ len v origináli v čase kvitnutia. Charakteristická vôňa patrila kedysi medzi obľúbené vône dávneho Orientu, vďaka čomu bol orgován obyčajný (Syringa vulgaris) objavený aj pre záhrady. Do Európy ho priniesli arabskí pestovatelia pred viac ako tisíc rokmi. Hoci to bolo územie dnešného Španielska, svoju kariéru v úlohe okrasnej rastliny odštartoval až v polovici šestnásteho storočia vo Viedni. Dlho sa rozlišovali rastliny podľa kvetov – na bielo- a červenokvitnúce. Cielené pestovanie ušľachtilého sortimentu, z ktorého pochádzajú aj dnes používané odrody, sa začalo pred vyše stopäťdesiatimi rokmi. V čase od roku 1860 do roku 1880 stúpol počet známych odrôd zo 45 na 100. Dnes je to už oveľa viac ako desaťnásobok tohto čísla.

Sortiment

Najbohatší sortiment odrôd má orgován obyčajný. Existuje viac ako tisíc odrôd, z ktorých sa pestuje len asi dvadsať plnokvetých a tridsať s jednoduchými kvetmi. Medzi klasiku s jednoduchými kvetmi patrí „Ambassadeur“ s modrými a „Andenken an Ludvig Späth“ s tmavopurpurovými metlinami. Odroda „Massena“ má sýto purpurovočervené veľké kvety podobne ako „Madame Francisque Morel“. Rovnakými farbami súkvetí, neskôr však blednúcimi, sa vyznačuje odroda „Congo“. Ružovofialová farba je charakteristická pre odrodu „Firmament“. Čisto biele široké metliny má „Vestale“ a husté svetložlté súkvetia odroda „Primrose“. Neobyčajným bielym lemovaním červenofialových kvetov sa vyznačuje odroda „Sensation“. Farebné spektrum plnokvetých odrôd je takisto široké.

Od levanduľovomodrej „Condorcet“, cez fialovú „Charles Joly“, purpurovofialovú „President Loubet“, fialovoružovú „Katherine Havemeyer“ až po bielu či krémovú, akou sa vyznačujú odrody „Ellen Willmott“ a Madame Lemoine“.

Pestovanie

Orgován je drevnatý ker, ktorý možno bez ťažkostí pestovať v záhrade. Uprednostňuje hlboké vápenaté pôdy s dostatkom živín, ktoré držia vlhkosť. Pôvodné druhy nie sú náročné. Neznášajú však sucho a v tieni menej kvitnú. Ušľachtilé druhy znášajú aj dlhšie suchá. Najlepšie sa im darí na plnom slnku. Tvoria robustné, maximálne šesť metrov vysoké kry, odolné proti chorobám. Prihnojovaním v predjarí a počas neskorého leta podporíme ich rast a nasadzovanie kvetov. Odkvitnuté súkvetia na mladých rastlinách odstraňujeme, čím zamedzíme vytváraniu plodov a usmerníme tak ich energiu do lepšieho rastu nových výhonkov. Na starších exemplároch je to pre ich veľkosť dosť problematické. Prestarnuté kry v zime presvetlíme radikálnym zmladzovacím rezom. Pri okopávaní treba dávať pozor, z poranených koreňov orgován silno odnožuje.

Použitie

Orgovány znášajú mestské prostredie a ovzdušie znečistené priemyselnými exhalátmi. Možno ich preto použiť aj do mestskej zelene a do záhradiek na predmestiach veľkých miest. Svoje uplatnenie nájdu v kvitnúcich živých plotoch, ako nádherné solitéry i v skupinách s vhodnými drevinami. Okrem toho, že sa vyznačujú výrazne voňavými kvetmi, patria do skupiny medonosných krov. Vhodné sú i na rezanie. Rozkvitnuté metliny vyzerajú spolu s inými kvetmi pastelových farieb, ako sú mak a pivonka, veľmi pekne v jednoduchej váze. Žlté a biele odrody možno použiť do jemne žltých a krémovo sfarbených jarných aranžmánov.

Orgován(Syringa)

Orgován patrí k najstarším a najobľúbenejším záhradným rastlinám. Medzi najznámejšie odrody patrí S. vulgaris, S. chinensis, S. josikaea, S. reflexa a S. swegiflea. Je vo farbách od tmavofialovej, cez ružovú až k bielej a krémovej.

Stanovište

Darí sa mu v hlinitej pôde s určitým podielom humusu. Mala by byť vlhká, odporúča sa mulčovacia nástielka, ktorá zabraňuje odparovaniu vody. Vyberte mu slnečné stanovište. Aby ste udržali jeho tvar, musíte ho strihať veľmi skoro na jar (ešte pred vytvorením nových výhonkov), druhýkrát na jeseň (po odkvitnutí). Musíte však počítať s tým, že tvorba kvetov sa oneskorí, alebo bude úspornejšia. Strihajte vtedy, keď je suché a teplé počasie. Väčšinou sa strihá podľa hrúbky kmeňa – 0,5-1m. Odstraňujú sa odkvitnuté kvety, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovala tvorbou semien. Po odkvitnutí v júli pridajte do pôdy organické hnojivo, aby si rastlina vytvorila rezervy na dlhú zimu. Rozmnožuje sa koreňovými odnožami, ktoré tak rýchlo vyháňajú, že rastlina vytvorí v krátkom čase hustý živý plot. Občas môže rastlinu napadnúť múčnatka. Ak chcete odrezať kvety do vázy, najlepšie je to skoro ráno, pričom odstráňte všetky listy. Tieto vetvičky s listami vložte separátne do vázy. Stonky s kvetmi narežte. Tak vám kytička vydrží týždeň v dobrom stave. Zaočkované exempláre sa sadia hlboko na šírku dlane, pričom očkovacie miesto musí byť pod zemou.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share