Poradňa

Náročné ale nádherné

bougainvilleaNa svete existuje mnoho druhov rastlín pravidelne kvitnúcich, ale aj takých, ktoré kvitnú len za určitých podmienok a až po niekoľkých rokoch. Dnes v obchodoch ponúkajú veľa nových druhov, ktoré sa nám páčia a chceli by sme ich mať v byte.Skôr ako si krásnu rastlinu kúpime a prenesieme do bytu, alebo ju darujeme priateľom, mali by sme poznať jej nároky a uvážiť, či ich môžeme splniť. Medzi náročnejšie izbové rastliny ozdobené kvetom patria:

Antúrium

Všetky hybridy sa vyznačujú tenkými stopkatými tmavozelenými listami. Kvety sú červené, ružové, biele, dokonca aj zelené. V strede majú tenký špirálovitý šúľok väčšinou rovnakej farby. Poznáme viacero hybridov, najodolnejšie sú hybridy scherzerianum. V hlavnom období rastu v marci až auguste vyžadujú vyššiu vlhkosť vzduchu. Okrem toho teplo, svetlo, v zime teplotu vzduchu 15 °C. Hnojíme len v období rastu, pretože citlivo reagujú na príliš vysokú koncentráciu soli po hnojení. Rozmnožuje sa delením starších rastlín.

Bugénvilea

Je vždyzelený mohutný popínavý ker s nenápadnými kvetmi. Sú však obklopené tromi veľkými fialovými, červenými, žltými alebo bielymi listeňmi, ktoré sú vlastne ozdobné. Vyžaduje svetlé až slnečné stanovište, v lete teplé, v zime chladné a suché. V lete potrebuje veľa vody a každý týždeň hnojivo s vysokým obsahom fosforu. Opadávanie listov nič neznamená, pri dostatku svetla, tepla a vlhkosti sa znova vytvoria výhonky. Rozmnožuje sa nestvrdnutými vrcholovými odrezkami pri teplote pôdy 25 °C.

Gardénia

Módna bola už v 18. storočí, keď muži nosili kvet v gombíkovej dierke, dnes prežíva svoj návrat. Je to vždyzelený ker s lesklými kožovitými listami na krátkych stopkách. Okrasou rastliny sú biele, zriedka žlté kvety veľkosti osem až desať centimetrov, ktoré krásne voňajú. Ak ju v lete vyložíme do záhrady, umiestnime ju na polotienisté, teplé a chránené stanovište. Ešte pred nástupom studených nocí ju preložíme dovnútra. Kvitne v zime, vyžaduje izbovú teplotu 16-18 °C, vysokú vlhkosť vzduchu a pravidelnú zálievku. Hnojíme od vytvorenia púčika asi štyri mesiace hnojivom bez obsahu vápnika. Najvhodnejšia je zemina na rododendrony. Rozmnožujeme ju vrcholovými odrezkami pri teplote pôdy 24-26 °C pod plastovým krytom.

Ixora

Je veľmi dekoratívna rastlina. U nás sa pestuje Ixora cocconea, ktorá má okolíkové súkvetie žiarivej lososovej alebo oranžovej farby a jemnej vône. Môže kvitnúť dva až trikrát ročne, väčšinou uprostred leta. Potrebuje kyslú pôdu, teplo a vysokú vzdušnú vlhkosť. Neznáša presádzanie, preto vystačí aj s menším črepníkom. Je to tropická rastlina, takže potrebuje teplo a vysokú vlhkosť. Takéto podmienky jej môžeme zabezpečiť v zimnej záhrade alebo v uzavretom okne. Ak ju chceme umiestniť v byte, vložíme rastlinu do väčšieho črepníka naplneného štrkom a prevarenou vodou, aby mala dostatok tepla a pitom nemala korene vo vode. Vyžaduje aj veľa svetla. Po odkvitnutí potrebuje aspoň šesťtýždňové obdobie pokoja. V tom čase by mala byť na mieste s teplotou okolo 18 °C s minimálnou zálievkou. Po odkvitnutí ju môžeme zrezať, čím podporíme kvitnutie. Rozmnožujeme ju pomocou desať až pätnásť centimetrov dlhých vrcholových odrezkov.

Kamélia japonská

Patrí k rastlinám, ktoré vždy oslavovali ako kráľovné kvetov. Je to ruža zimy, lebo kvitne od novembra do apríla. Tento vždyzelený ker s kožovitými, tmavozelenými, lesklými listami má jednoduché, poloplné alebo plné kvety podobné ružiam, ktoré však nevoňajú. Sú farby bielej, ružovej až tmavočervenej. Na správne pestovanie kamélií existuje základný recept: rovnomernosť vo všetkom, každá zmena stanovišťa a teploty, náhly prechod z vlhkého do suchého ovzdušia či nepravidelné zalievanie škodí púčikom. Vyžaduje nasledovnú teplotu: do otvorenia púčikov 10-12 °C, najviac však 10 °C, na prezimovanie 6-10 °C, čo je na zachovanie zdravého olistenia. V lete by sme nemali nechávať rastlinu v izbe. Zalievame odstátou vodou a hnojíme od decembra do júla raz týždenne hnojivom bez obsahu vápnika. Rozmnožujeme vrcholovými odrezkami pri vyššej teplote.

Kľúzia ružová

Táto pekná rastlina má podobné listy ako figovník lýrovitolistý (Ficus lyrata), lenže lesklé a bez kresby, kožovité, dlhé dvadsať centimetrov. Ružové kvety sa podobajú na kvety kamélie, prenikavo voňajú a vytvárajú tobolky. Vyžaduje svetlé až polotienisté stanovište a celoročne pomerne vysokú teplotu. Teplota nesmie klesnúť ani v zime pod 18 °C. Pri preschnutí koreňového balu jej opadávajú listy, preto ho musíme udržiavať stále mierne vlhký, ale nie premokrený. Rastlina vyžaduje rosenie. Prihnojujeme len raz mesačne. Rozmnožujeme ju vrcholovými odrezkami v teplom, vlhkom substráte.

Medinila nádherná


Je skutočne nádherná, ale veľmi citlivá a náročná na pestovanie. Nie je to typická izbová rastlina, môžeme ju však opatrne počas kvitnutia prechodne umiestniť v byte. Má veľmi hrubé, kožovité, až tridsať centimetrov dlhé listy. V ich pazuchách sa vo februári tvoria až tridsať centimetrov dlhé stopky, na ktorých visia strapce kvetov. Tie sa skladajú z množstva jednoduchých kvietkov pokrytých veľkými ružovými listeňmi. Pestujeme ju v teplom skleníku, tropickom okne alebo v zimnej záhrade zavesenú v košíku. Vyžaduje dostatok priestoru, vysokú vlhkosť vzduchu a hnojenie bez obsahu vápnika. Od marca do augusta potrebuje optimálnu teplotu 20-22 °C, od novembra do januára 15-17 °C a veľmi úsporné zalievanie. Rozmnožovanie v amatérskych podmienkach neodporúčame.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share