Poradňa

Ibištek jedlý

 

Túto zeleninu charakteristickú pre indickú a tureckú kuchyňu môžeme pestovať aj v našich najteplejších oblastiach. Vo vyššie položených miestach sú potrebné zakryté priestory.

Predpokladá sa, že ibištek jedlý (Hibiscus esculentus) pochádza zo severnej Afriky, odkiaľ sa rozšíril až do tropických a subtropických oblastí Indie. Je blízkym príbuzným okrasných ibištekov. V španielsky hovoriacich oblastiach ho nazývajú gumbo, v Turecku a na Balkáne bamia, v Indii bhindi. U nás ho poznáme ako okru.

Spôsob pestovania

Okra je veľmi náročná na teplotu, vlahu i živiny. Pestujeme ju z priesad, pričom semená do zakoreňovačov vysievame v apríli. Dobre vyvinuté priesady vysádzame v máji v spone 50×50 cm do fóliovníka alebo skleníka. Rastliny sú mohutné, preto ich musíme priväzovať k opore. Keď dorastú do výšky približne tridsať centimetrov, vrchol zaštipneme, aby sme podporili rozkonárovanie. Počas vegetácie pôdu pravidelne kypríme, odburiňujeme, prihnojujeme kombinovaným hnojivom a taktiež výdatne polievame.

Použitie

Konzumujeme tri- až päťdňové plody, ktoré musia byť krehké a jemné, vnutri slizovité a bez semienok. Ak plody ponecháme na rastline dva týždne, dozreté semená môžeme upravovať ako hrášok. Okry v surovom stave používame do zeleninových šalátov alebo ako prílohu k mäsitým jedlám. Pred prípravou ich asi na pol hodiny namočíme do vody s niekoľkými kvapkami citrónovej šťavy, aby neboli lepkavé. Môžeme ich aj tepelne upraviť – na omáčky či polievky, zapekať so syrom alebo udusiť napríklad s kečupom. Pred kuchynskou prípravou z okry nožom odrežeme tvrdšie konce plodov aj s kúskom stonky. Aby sme plody neprevarili, pridáme do vody trochu citrónovej šťavy a varíme len krátko. Mladé tobolky sa dajú zavárať, sušiť, pomlieť a používať ako korenie. Čerstvé, zabalené v igelitovom vrecúšku, vydržia v chladničke asi desať dní.

Tip

Okru môžeme pestovať aj na balkóne v stredne veľkých črepníkoch alebo v igelitových vreciach. Vhodný je rašelinový substrát. Sadenice pravidelne polievame a každé dva týždne prihnojíme tekutým draselným hnojivom.

Vizitka rastliny

Vzhľad: Je to jednoročná rastlina, ktorá dorastá do výšky jedného až troch metrov. Má veľké dlaňovité listy s piatimi nepravidelnými cípmi.
Kvety: Veľké obojpohlavné zvončekovité kvety sú krémovej, žltej alebo ružovej farby, majú výrazné tmavé „oko“ a vyrastajú z pazúch listov. Kvitnú len jeden deň a otvárajú sa v noci.
Plody: Plodom sú biele, zelené alebo červené kužeľovité tobolky dlhé 10 – 25 cm, pokryté jemnými chĺpkami. Tvarom trochu pripomínajú papriku. Vnútri je päť puzdier, v ktorých je tridsať až šesťdesiat okrúhlych semien.
Čo obsahuje: Okry sú bohaté na bielkoviny, minerálne látky draslík, vápnik, horčík a fosfor, ako tiež vitamíny C, PP a vitamíny skupiny B. Obsahujú len málo kalórií, preto sú vhodné pri redukčných diétach.

Okra so zeleninou

250 g okry, dve papriky, 300 g rajčiakov, jedna cibuľa, soľ, korenie, olej petržlenová vňať
Rajčiaky sparíme v horúcej vode, olúpeme a nakrájame na menšie kúsky, papriku nakrájame na prúžky. Očistenú cibuľu nadrobno nasekáme a osmažíme na oleji. Pridáme papriku, okru zbavenú stopiek a rajčiaky. Milovníci ostrého jedla si môžu pridať nakrájané čili papričky. Dôkladne osmažíme, osolíme a okoreníme. Dusíme pod pokrievkou asi 20 minút a podľa potreby podlievame. Podávame s ryžou a ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Súvisiace články

2 komentárov

Pridaj komentár

Back to top button
Total
0
Share