Ovocie

Salaka, hadie ovocie

Zalacca edulis salaka hadie ovocieV predsviatočnom období obchody ponúkajú viac exotického ovocia ako inokedy. Možno ste na pultoch zaregistrovali aj zvláštne ovocie hnedej farby s povrchom, ktorý pripomína kožu hada.

Tvarom sa toto ovocie podobá na väčšie figy. Plody môžu byť 2,5 až 10 cm dlhé, bývajú vajcovité alebo majú hruškovitý tvar a na konci sú zúžené. Pokrýva ich hnedá šupka, ktorá má hnedú až červenohnedú farbu, je tvrdá a obalená ostrými šupinkami. Práve vďaka nim dostalo toto ovocie pomenovanie hadie ovocie. Jeho slovenský názov je salaka jedlá.

Pod šupkou sa nachádza 2 cm hrubá dužina žltkastej farby a v nej dve až tri oválne čiernohnedé semená, ktoré nie sú jedlé. Dužina je dosť tvrdá a neveľmi šťavnatá. Konzumuje sa surová, šupka sa ľahko olúpe po nalomení špičky. Príjemnú sladkastú chuť, ktorá pripomína hrušku alebo ananás, má však až vtedy, keď je úplne zrelá. Naopak prezreté plody môžu byť veľmi horké, preto pri ich nákupe a konzumácii buďte opatrní.

Odkiaľ pochádza?

Plody rastú na tropickej palme salake jedlej (Zalacca edulis), ktorá pochádza z močaristých oblastí Sumatry a Jávy. Dorastá do výšky asi piatich metrov, nemá kmeň, rozkonáruje sa pod zemou. Perovito zložené listy sú veľmi dlhé, môžu mať až sedem metrov. Jednotlivé listy majú dĺžku do 70 cm a šírku okolo 8 cm. Na líci sú zelené a lesklé, na rube majú biely nádych. Okolo listových stopiek sú dlhé a pevné tmavé tŕne dlhé až 15 cm.

Rastlina je dvojdomá, nachádzajú sa na nej samčie i samičie kvety. Samčie šúľkovité súkvetia bývajú aj viac ako meter dlhé a sú uzavreté v listeňoch. Samičie súkvetia rastú na otŕnenej stopke, majú dĺžku len asi 30 cm a vyrastajú z pazúch listov. Plody sú nakopené v trsoch po desať až štyridsať kusov a rastú nízko nad zemou. Stromy pri dobrej závlahe rodia celoročne. Zrelé plody sa musia rýchlo skonzumovať, lebo za pár dní skvasia. Z tohto dôvodu sa nakladajú do sladkého nálevu, v ktorom dlhšie vydržia. Nezrelé kyslé plody sa nakladajú ako zelenina. Salaky sú veľmi zdravé, obsahujú veľké množstvo železa a v Indonézii sú obľúbenou pochúťkou opíc.

Pestovanie v črepníku

V plodoch sa nachádzajú semená široké 2,5 a dlhé 3,5 cm. Môžete ich zasadiť do črepníka a vypestovať si vlastnú rastlinu. Palma v domovine rastie ako podrast vyšších stromov, preto uprednostňuje polotieň, no u nás znesie aj svetlé stanovište. Vyhovuje jej celoročná teplota nad 20 °C, doprajte jej teda dostatok tepla, vlahy a privíta aj časté rosenie. Vysaďte ju do vyššej nádoby s piesčitým výživným substrátom s podielom rašeliny. Spočiatku rastie veľmi pomaly. Ak sa vám palmu podarí dopestovať, buďte opatrní s jej manipuláciou, lebo je pokrytá ostrými tŕňmi.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share