Oleander záhradný
Je vždyzelený ker vysoký až štyri metre. Má praslenovité, kožovité, kopijovité listy, takmer sediace, s veľmi krátkymi stopkami. Kvety červenej, ružovej alebo bielej farby vyrastajú v koncových metlinách. Plodmi sú mechúriky.
U nás pestujeme oleander záhradný (Nerium oleander) ako izbovú rastlinu prípadne balkónovú či terasovú rastlinu, ktorú v zime chránime pred mrazom. Pochádza zo subtropických oblastí, napríklad zo Stredozemia. Divo rastie na brehoch riek južnej Európy. Bol známy v arabskej medicíne aj u starých gréckych lekárov, spomína sa dokonca v Starom zákone ako liečivá a okrasná rastlina. V ľudovom liečiteľstve sa v súčasnosti vôbec nevyužíva, lebo je smrteľne jedovatý. Výroba prípravkov z výťažkov tejto rastliny vyžaduje veľmi presné merania a odborný dozor. Pomletou kôrou trávia dodnes v Taliansku a v južnom Francúzsku potkany a myši.
Predmetom zberu je iba list. Zber prebieha v období kvitnutia v júli až septembri a materiál treba veľmi rýchlo sušiť v tieni pri teplote 55 až 60 °C. Tvorí zložku mnohých farmaceutických prípravkov. Pri výrobe musí byť zabezpečený presný obsah účinných látok.
Droga patrí do skupiny s obsahovými látkami nazvanými srdcové glykozidy, teda do skupiny liečiv s účinkom podobným náprstníku. Má však slabší účinok, ale pôsobí rýchlejšie.
Má aj mohutný močopudný účinok. Zo srdcových glykozidov poznáme z chemickej stránky aspoň päť druhov. Hlavný je oleandrín, známy aj pod názvom folinerín, prítomné sú aj glykozidy s inými aglykónmi, napríklad strospezid, odorozid H, digitalinum verum a podobne. Všetky obsahujú flavonoidy spôsobujúce močopudný účinok.
Prípravky z oleandra sa používajú pri ľahšej až strednej srdcovej nedostatočnosti. Čisté, štandardizované prípravky nie sú v predaji, ale výťažky tvoria zložku mnohých preparátov, kombinovaných najmä s výťažkami z hlohu, konvalinky, hlaváčika, parasce a inými. Liečebné uplatnenie prípravkov je v dôsledku toho širšie, využíva sa napríklad aj pri obehových poruchách alebo napríklad keď je srdce preťažené tlakom pri prieduškovej astme.