Kvety

Vianočná hviezda

vianocny_kvetK tradične pestovaným kvetinám tohto obdobia patrí vianočná hviezda. Jej presný botanický názov je prýštec najkrajší (Euphrobia pulcherrima), známa je aj pod starším názvom mliečnik najkrajší. Exotická kráska pochádza z vlhkých hôr oblastí Strednej Ameriky, kde dorastá až do niekoľkometrovej výšky. Prvé exempláre sa do Európy dostali v roku 1834 z Mexika. O rozšírenie a symboliku tohto kra sa postarali brazílski misionári, ktorí ho vysádzali pri kostoloch a misiách v pralese.

Okrasné listene

Aj keď zo začiatku táto rastlina nevzbudzovala veľký záujem, nové odrody svojimi pestrofarebnými listeňmi na vrcholoch výhonkov usporiadanými do hviezdic pestovateľov očarili. Pretože kvitli práve v období Vianoc, stali sa kvetmi slávnostných vianočných stolov. V rámci druhu dominujú žiarivo červené odtiene, dostupné sú však aj v ružovej, krémovobielej, fialovej a viacfarebnej forme. V súčasnosti sa objavujú aj odrody, ktorých listene majú na ružovom alebo červenom podklade biele pásiky. Listene, slúžiace ako lákadlo pre opeľujúci hmyz, obklopujú nenápadné žltozelené kvety, ktoré sa objavujú v rovnakom čase.

Pestovanie

Z hľadiska pestovania je vianočná hviezda rastlina krátkych dní. Pretože sa používa iba na dočasnú živú ozdobu, pestovatelia musia rastlinu oklamať redukciou počtu hodín denného svetla. Počas štyroch týždňov pred Vianocami treba každú noc rastlinu držať v teplej a tmavej miestnosti najmenej štrnásť hodín. Už po troch týždňoch začnú vyrastať drobné kvietky a ozdobné listene. Na lepšie zatemnenie treba použiť kartón, ktorým rastlinu prikryjeme. Kvitnutie brzdí už svetlo pouličných lámp. Viac svetla spôsobuje aj bujnejší a rozkonárený vzrast. Kvitnutie trvá približne tri až štyri týždne a často vydrží až do Hromníc. Po odkvitnutí rastlinu likvidujeme. Ak ju chceme naďalej pestovať, treba jej v byte nájsť svetlejšie miesto a pravidelne prihnojovať. Ďalšiu sezónu sa charakter rastu mení, rastlina sa rozkonáruje.

Starostlivosť o rastlinu

Pri ďalšom pestovaní po odkvitnutí treba rastlinu hlboko zrezať. Dĺžku odstrihnutých vrcholcov odporúčame osem až desať centimetrov. Pri zrezávaní alebo poranení z rastliny vyteká mliečnobiela jedovatá šťava. Ide o takzvané „krvácanie“, ktoré možno zastaviť namočením stonky do teplej vody, horiacou zápalkou, alebo plameňom sviečky. Po ošetrení si treba umyť ruky. Kto má záhradu alebo balkón, môže vianočnú hviezdu v letných mesiacoch pestovať vonku na chránenom mieste, kde si musí privyknúť na svetlo a čerstvý vzduch. S príchodom studených jesenných nocí ju znova umiestnime dovnútra. V zime udržujeme rastlinu pri teplote nad 16 °C za primeranej vlhkosti. Nezaškodí ani rosenie vlažnou vodou pomocou rozprašovača. Keď kvitne, umiestnime ju na chladnejšie stanovište a zavlažovanie mierne zredukujeme. Premokrenie pôdy spôsobuje opad listov, preto pred ďalším polievaním treba nechať pôdu v črepníku trochu preschnúť. V dôsledku vlhkého vzduchu rastlinu často napádajú sivé plesne a koreňová hniloba. V suchých podmienkach sa často infikuje plošticami, voškami a roztočmi. Ako prevenciu preto počas leta aplikujeme raz za osem alebo štrnásť dní hnojivo na kvety.

Pozor pri kúpe rastliny!

Najväčším nepriateľom vianočnej hviezdy je chlad. Pri kupovaní zohľadňujeme podmienky predajne a snažíme sa podobné vytvoriť aj doma. Neodporúčame kupovať rastliny vystavené prievanu s chladným vzduchom, s priveľmi vlhkým substrátom a zvädnutými listami. Aby nedošlo k neinfekčnému opadu listov spôsobeného prenosom na miesto určenia, dôkladne ju zabalíme do hrubšieho papiera.

Vianočná hviezda (Euphorbia pulcherrima)

Kým zasvietite na vašom vianočnom stromčeku sviečky a váš byt rozozvučí melódia kolied, dôkladne si pripravte všetko potrebné, aby nič nerušilo slávnostnú pohodu. V žiadnom byte by nemal chýbať kvet, ktorý sa stal symbolom Vianoc. V byte jej vyberte stanovište s rovnomernou teplotou (18-20 °C) a dostatočnou svetelnou intenzitou. Ak stojí na mieste, kde je nižšia intenzita svetla a tepla (pod 15 °C), žltnú jej listy a začínajú opadávať. Ak si chcete ponechať vianočnú ružu i po odkvitnutí, nechajte ju v kľude pri teplote 15-16 ° od mája do júna. Potom sa vyberie z črepníka, mierne sa zreže, starý substrát sa vytrasie z koreňov a rastlina sa presadí do bežného substrátu. Postaví sa do teplej a svetlej izby (18-20 °C), pravidelne sa polieva. Od mája sa vianočná ruža dobre cíti na chránenom mieste vonku (balkón, terasa) a začína sa s pridaním výživy. Aby bola rastlina kompaktná, mala rozvetvený habitus, zaštipujte každé 4-6 týždňov konce výhonkov. Do Vianoc by sa mali rastline vyfarbiť horné listene. Aby ste to dosiahli, musíte jej zabezpečiť „krátky deň“, t.j. denné svetlo maximálne 12 hodín denne. Zakryte rastlinu kartónom alebo vedrom tak, aby na ňu nedopadalo ani svetlo z lampy. Akonáhle sa začnú listene vyfarbovať, môžete dať kryt dolu.

Na čo musíte bezpodmienečne myslieť?

– Ide o tropickú rastlinu, preto jej zabezpečte teplotu minimálne 18 °C a zabráňte prievanu v miestnosti, kde sa nachádza.
– Dôležitá je i vysoká vlhkosť vzduchu.
– Nároky na množstvo zálievky sú vysoké, v období kvitnutia miernejšie – radšej udržiavajte substrát suchší, pretože ak je v miske pod črepníkom voda, rastlina reaguje drastickým opadávaním listov.

Stromček z vianočnej ruže

Vianočná ruža môže vo vašej izbe dorásť i do výšky 1-1,5 metra. V marci odrežte rastlinu tak, aby zostal iba kmienik vysoký 10 cm. Zvyšok rastliny zostane asi jeden mesiac v suchšom substráte na svetlom mieste pri izbovej teplote. Od septembra začnete regulovať dĺžku dňa. Rastlina sa zakryje na 14 hodín (od rána do večera) krytom z kartónu, plastu alebo použijete vedro. To trvá asi 8 týždňov. Ak chcete docieliť, aby sa rastlina ťahala nahor, odstraňujte najskôr bočné výhonky a na kmieniku ponechajte pár listov. Pri dosiahnutí želanej výšky zaštipujte konce výhonkov, aby sa rastlina rozvetvila.

Súvisiace články

12 komentárov

Pridaj komentár

Pozrite aj
Zatvoriť
Back to top button
Total
0
Share